CNC Tel Erozyonlar araması için 2 sonuç bulundu Aramayı Kaydet

Filtreleme Sonucu
FİLTREYİ TEMİZLE

Aranacak Kelime

Fiyat Aralığı

Yılı

Ödeme Tipi

Durumu

İlan Tarihi

Kimden

İlk defa bir elektrot üzerinden iletken malzemeye kıvılcım atlatarak aşınma oluşturulması, EDM teknolojisinin hızla geliştirilip talaşlı imalat makinaları arasında yer almasını sağlayacak bir sürecin kapısını açmıştır. İlerleyen yıllarda yine Sovyetler tarafından geliştirilen ve elektrot olarak tel malzemenin kullanmaya başlanması 1967 yıllarına rastlar. İlk tel erozyon tezgahı bu yılda üretilmeye başlanmıştır. 1976 yılında ise bu teknoloji, bilgisayar ile kontrol edilebilen cnc tel erozyon makinalarının üretilmesiyle hız kazanmıştır. Günümüzde kullanılan cnc makinalarının teknoloji yarışı EDM sektöründe de kendisini göstermeye devam etmektedir.

İlk çıkan püskürtmeli tip tel erozyonlara daha sonra hassasiyet ve kesim şartları çok daha iyi olan havuzlu tip cnc tel erozyonlarda katılmıştır. Eksenel hareketleri bakımından cnc işleme merkezlerindeki sistemi burada da görmemiz mümkündür. Ana gövde üzerine oturtulmuş, kızaklar ve vidalı mil ile tabla yada eksen hareketlerinin aktarılması benzer olan maddelerdir. Farklı olan ise; talaş kaldırma şekli, buna uygun dizayn edilmiş makina iç yapısı ve kullanılan parçalardır. Kızaklar üzerinde iş parçasının kenarlarından bağlanacağı tabla bulunur. Tabla kare şeklinde çerçeve, U veya L şeklinde dizayn edilmiş olabilir. Üretici firmaya göre değişiklik gösterir. Modern püskürtmeli (flushing type) ve havuzlu (submerged type) cnc erozyon tezgahlarının tablası, kesim şartları gereği kapalı kabin içerisine alınmıştır. Dielektrik sıvısının dışarı taşması ve sıçraması da bu şekilde önlenmiş olur. Kabin içi bölge, çalışma alanı olarak tanımlanır.

Kesim işlemi başlamadan önce gerekli makina çalışma ve ortam şartlarının sağlanması cnc erozyon tezgahları için çok önemlidir. Ortam sıcaklığının sabit, dielektrik sıvısının belirli bir derecede tutulduğu, titreşimden ve tozdan uzak kapalı bir alan içerisinde makinanın çalıştırılması yada bunların azami ölçüde yerine getirilmesi gerekmektedir. Ortam ısısı, dielektrik suyun saflık değeri ve sıcaklık değeri, makina tarafından sürekli kontrol edilir. Kritik limit değerlerde alarm durumuna geçer. Bu değerler makinaya üretici firma tarafından tanıtılmış durumdadır. İdeal ortam sıcaklığı 20 - 22 ° ve saf su değeri 10 µs civarıdır. Makinada kullanılan saf su kesim esnasında oluşan cüruftan dolayı kirlenecektir. DA ünitesi içerisinde bulunan pompalar, suyu sürekli olarak önce filtrelerden sonra da PH değerine göre reçine tankından geçirmek suretiyle saflık derecesini sabit tutmaya yarar. Özel probla kontol sağlanır. PH değeri saf suyun makinaya tanıtılan nominal değerinden fazlaysa 2. bir pompa vasıtasıyla otomatik olarak su döngüsü devam eder. Eğer düşükse kontaktör valf yollarını değiştirirek suyu sadece filtre ünitesine gönderir. 

Tel erezyon tezgahlarının keserek talaş kaldırma işlemi üst kafa (upper head) ve alt kafa (lower head) arasında gerçekleşir. Üst kafadan quide adı verilen özel yataklamalarla yol verilen tel, sürme veya çekme motorları ile önce iş parçası üzerinde bulunan delikten veya hemen kenarından alt kafaya, oradan da yine alt kafada bulunan kılavuzlama quide leri ve çektirme makaraları ile atık tel ünitesine taşınır. Tel takma işlemi manuel yapılabileceği gibi, suyla birlikte püskürtmeyle yön vererek otomatik olarak ta yapılabilir. Buna otomatik tel takma (automatic wire threading) denir. CNC tel erozyonlarda aranılan ve tercih edilen bir özelliktir. Otomatik tel takma üniteli makinalarda, üst kafa ve alt kafa dik olarak bir biriyle aynı eksen üzerinde pozisyonlanır, üst kafa nozzle bölümünden basınçlı ve dik bir şekilde alt kafa nozzle bölümüne püskürtülen suyla birlikte aynı anda tel sürme motorları teli sürerek alt kafaya iletir. Bu esnada alt kafanın teli daha iyi ve hızlı yakalayabilmesi için vakumlama özelliği devreye girer, çekme makaraları ile tel kırpma ünitesi varsa oraya yok ise atık haznesine gider. Telin takılı olup olmadığı, iki kafada bulunan sensörler ile makinaya iletilir. Tel kopmasında da yine aynı sensörler, tel yok alarmını hata mesajı olarak kontrol ünitesine iletir. Üst ve alt kafada bulunan pick-up padler, yada elektrod padler, makina güç ünitesinden gelip tele akımın iletildiği, belirli aralıklarla değiştirilmesi gereken yedek parçalardır. Genellikle carbide veya tungsten türü sert malzeme kullanılır. Bunların aşınması kıvılcım oluşturmakta sorun yaşanmasına ve hatta telde titreşim yaparak yüzey kalitesinin bozuk çıkmasına neden olur. Kullanılan tel, işlenecek malzemenin cinsine ve sertliğine, istenen yüzey kalitesine göre değişiklik gösterir. 0,05 mm den 0,4 mm ye kadar değişik çaplar için, bakır, çinko, pirinç, molibden yada alaşımlı teller en çok kullanılanlarıdır. Makinadaki kullanılan tel tipi ve çapı değişirse bunu makinaya tanıtmak için parametrik olarak bazı değerlerin de değiştirilmesine dikkat edilmelidir. Tel diklik ayarı, üst ve alt kafa arasındaki gerginliği, motorların teli sürme hızı, akım ve güç değerleri seçimden sonra otomatik modifiye edilir, kullanılacak elektrod padler, kılavuzlar, nozzeller v.s gibi bir çok parça da uygun çapa göre değiştirilmelidir.

Tel erozyon tezgahlarının bir diğer özelliğide açılı kesim yapabilmeleridir. Açılı konik kesimler için kullanlan bu yardımcı eksenler U ekseni ve V ekseni olarak bilinir. X ve Y hareketi tabladan olan tel erozyonlar için U-V yardımcı eksenler üst kafadadır. Eksenel hareketler üreticiden üreticiye değiştiği için genel bir tanım yapmamız gerekirse; alt kafa ile üst kafanın X eksen yönünde ters yönde hareketi U ekseni, Y eksen yönündeki zıt hareketler ise V eksenidir. Kartezyen sistemde konumlarına göre +/- değerlidir. Kısıtlı hareket edebilme kabiliyetleri yüzünden üst ve alt kafa arasında bulunan telin yatma açısı da kısıtlıdır. Genelikle 15°, 30° ve 45° lik aralarda değişen kesim açısı sağlanır. Açılı kesimlerde her iki kafaya özel açılı kesime uygun yataklama quide leri takılır. Elmas gibi kullanım ömrü uzun, geç aşınan sert malzemeden imal edilmiş guideler ve bush lar idealdir.

Tel erozyon kesimi için yan bilgiler :

  • Uygun kesim için püskürtme basıncına uygun nozzle seçilmelidir. Kesim esnasında tel ile parça arasındaki kıvılcımla koparılan cürufun basınçlı suyla uzaklaştırılması için son derece önemlidir. Bilindiği gibi tel erozyonda kesim işleminden sonra parçada taşlama işlemi yapmaya gerek yoktur. Çıkan yüzey zaten mikron mertebesinde olacağından, tel izlerinin olmaması gerekir. 
  • Üst kafanın malzemeye yaklaştırılması, olası bir çarpmaya karşı (collision) çok dikkatli ayarlanmalıdır. Alt kafa nozle parça alt yüzeyi ve üst kafa nozzle parça üst yüzeyi arası her ikisinde 0,5µ olmalıdır. Bunun için sentil kullanabilirsiniz.
  • Haftada bir tel diklik ayarı (wire alignment) mutlaka yapılmalı ve tel gerginliği kontrol edilmelidir.
  • Tüm bu karmaşık yapıya sahip ve hassas kesim için en uygun makinalardan biri olan cnc tel erozyon tezgahlarının, bakımları, parça kalibrasyonları sürekli yapılmalıdır. Tel, reçine ve filtre gibi sarf malzeme seçiminde dikkatli olunmalıdır.

Türkiyede kullanılan ve en çok satılan tel erozyon markaları karışık sırayla şöyledir. Japon tel erozyon üreticileri Fanuc, Sodick, Mitsubishi, Makino, Brother; Avrupa İsviçre George Fischer grubunun bir zamanlar farklı çatı altında şimdi ise tek marka altında ürettikleri Agie ve Charmilles; Kore menşeli SPM marka tel erozyonlar ile Chmer gibi belli başlı Taiwan markaları olarak sayabiliriz.

Cnc tel erozyonlar altında 2.el ve yeni cnc edm satıcılarından ve sahibinden ikinci el satılık cnc tel erezyon tezgah ilanları ve fiyatları bulunmaktadır