Dalma Erozyonlar araması için 1 sonuç bulundu Aramayı Kaydet

Filtreleme Sonucu
FİLTREYİ TEMİZLE

Aranacak Kelime

Fiyat Aralığı

Yılı

Ödeme Tipi

Durumu

İlan Tarihi

Kimden

İlan Listeleme Özel Reklam Alanı - 1150 x 120 piksel

EDM teknolojisinin üretilen ilk tip makinası olan dalma erozyon tezgahları, elektrik atlatarak kontrol edilebilir kıvılcımın parçayı aşındırması yoluyla talaş kaldıran makinalardır. Kıvılcım atlatması esnasında aşındırılan yüzeyde oluşan buhar ve sıcaklıktan dolayı meydana gelen erime yoluyla cüruf oluşur. EDM sıvısı yoluyla bu talaş ortamdan uzaklaştırılır. Diğer talaşlı imalat tekniklerinde görülen mekaniksel bir kesme kuvveti olmadan, elektriksel boşalma yoluyla yapılan elektrotermal bir işlemdir. Enerji boşalması kontrol edilebilir arklar ile sağlanır. Ark yoluyla malzemedeki aşınma miktarının ve eksenel hareketlerin tam anlamıyla kontrolünün sağlandığı EDM makinaları cnc dalma erozyon tezgahlarıdır.

Elektrot olarak bakır, tungsten, grafit veya alaşımlı elktrot gibi iletkenliği yüksek metaller kullanılır. Hedeflenen yüzey kalitesi değerlerine göre elektrotlarında kullanım alanı değişiklik gösterir. Seçilen elektrotların hazırlanması için başka talaşlı imalat makinalarına ihtiyaç duyulur. Genellikle yüksek erime sıcaklığı ve aşınmaya karşı direnç gösterebilen, elektrik iletkenliği iyi ve ucuz olan malzemeden seçilir.

Elektro Erozyon Nasıl Olur? : CNC torna veya cnc işleme merkezlerinde değişik form ve şekillerde işlenen elektrot, dalma erozyonun kafasına sabitlenir. Dielektirk sıvı ile dolu olan tankın masasına bağlı iş parçasına yaklaştırılır. Dielektrik sıvısı iletken değildir. Makina içerisinde güç kontrolünü sağlayan power supply kartlarından gelen enerji aktarma olayı üst kafaya bağlı özel kablolar ile sağlanır. Enerji  üst kafaya bağlı elektrota iletilir. İşleme yapılacak malzemeye yaklaştırılır. Elektrot ve malzeme arasındaki ark oluşturabilecek en kısa mesafede (elektro erozyon işleminde bunun adı GAP olarak adlandırılır), dielektrik moleküler kırılma yaşayarak iyonlaşır arkın metale boşalımı gerçekleşir. Oluşan yüksek dielektrik basıncı ile dar alanda hapsolan ark ile çok yüksek bir akım geçişi olur. Bu hem elektrotta hemde iş parçası üzerindeki aşındırılan yüzeyde çok yüksek sıcaklığa yol açarak iki malzemeden de buharlaşma ve erime şeklinde talaş kopması yaşanır. Kontrol edilebilir akım ile güç kesilir, kafa bir miktar yukarı kalkar, fazla talaş ortamdan uzaklaşarak dielektrik sıvısına karışır, güç otomatik olarak tekrar açılır, kafa malzemeye yaklaşır ve döngü tekrarlanır. Bu şekilde elektrotun formu malzemeye aktarılmış olur. 

Makina hareketlerine bakacak olursak, dalma işlemi Z ekseninde + ve - yönde olacağından, X ve Y eksenel hareketlerinin hızının çok önemi yoktur. Önemli olan elde edilen yüzeyin hassayetidir. Genelde beklenen Ra yüzey pürüzlülük değeri 0,2-0,3 mikron mertebesindedir. Dolayısıyla dalma erozyon tezgahlarında çıkan parçanın taşlanmasına ihtiyaç yoktur. Bunların yanısıra, japon üretici firma Sodickin kendi EDM makinalarında kullanmış olduğu lineer motor teknolojisi ile elektrotun iş parçasına dalma hızı son derece yüksek değerlere ulaşmıştır. Buda rakip Agie, Charmilles, Makino gibi EDM üreticilerini hız ve hassasiyet noktalarında kendi teknolojilerini çok daha ileri seviyelere taşımaya mecbur kılmıştır. 

Bilgi : Dalma Erezyon tezgahlarında elektrot malzemeye temas ederse kısa devre olur makina alarma geçer.

Dalma Erozyonlar hangi işler için kullanılır? : Köşeleri radiuslu olmayıp keskin olmasını istediğimiz bir kare düşünelim. Bunu metal malzemede oyma şeklinde boşaltarak freze yada cnc işleme merkezi ile yapmamız mümkün değildir. Fakat keskin köşeli bir erkek kare formu bir elektroda işlersek, bu sayade parçaya dalma yaparak istediğimiz sonucu rahatlıkla elde edebiliriz.

Dalma erozyonlar altında 2.el ve yeni edm satıcılarından ve sahibinden ikinci el satılık nc ve cnc dalma erezyon tezgah ilanları ve fiyatları bulunmaktadır