İlan Vermenin Püf Noktaları

Sitemizin genel yapı taşı buradaki ilanlardır. İlanınızın diğer ilanlardan farklı daha çok öne çıkmasının öneminin yanı sıra, girilen bilgilerin doğruluğu, gerçeği yansıtması bir o kadar önem teşkil eder.

Etkili bir ilanın hazırlanması için yapılması gereken işlem ve ipuçlarını bu bölümde inceleyebilirsiniz.

  • Ürünleriniz İçin Ayrı Ayrı İlan Vermelisiniz : Birbirinden farklı özelliklere sahip ürün ve hizmetlerinizi tek bir ilana kaydetmeniz halinde ilanınızın ziyaretçi sayısını ve bulunabilirliğini düşürür. Dolayısıyla ilanların farklı, ayırt edilebilir başlıklarla ve açıklamalarla verilmesi son derece önemlidir.
  • Kategori Belirlemeye Özen Göstermelisiniz : İlan kaydı için ilk adım, ilanın kategorisini doğru belirlemektir. Sadece üst kategorinin değil, onun altındaki alt kategori seçimini doğru yapabilmek de önemlidir. karaport.com içinde karaport ihale makinalarından forklift, vinç nakliyat hizmetlerine kadar 20 üst kategori bulunmaktadır. Bu üst kategoriler bir çok alt ve ara kategorilere ayrılmaktadır. İlanınızı uygun üst ve alt kategorilere yerleştirmek, alıcıların sizi bulma şansını yükseltecektir.

Eğer ilanınıza uygun kategoriyi belirlemede tereddüt yaşıyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  • Etkileyici Başlık ve Açıklama Oluşturmalısınız :  İlanda kullanacağınız başlık ve açıklamalar; ilanınıza daha kolay erişilmesini sağlama ve alıcıların ürününüze dair oluşabilecek tereddütleri önleme açılarından önemlidir. Arama motorlarının ilk taradığı yer ilan başlıklarıdır. Başlığa ürününüzü ifade eden ad, marka, model gibi tanımları uzun olmadan ve net şekilde yazmalısınız. İlan başlığına ürünün adı ya da markasına kimi sıfat ve tanımlar da eklenebilir. Fakat bu tanımlar ciddi olmayan ya da havada kalan ifadelerden oluşuyorsa alıcıları caydırabilir. 

Örneğin : "500 x 500 Paletli Mori Seiki Marka NH-5000 CNC Yatay İşleme Merkezi" uygun bir ilan başlığı örneği olarak verilebilir. Buna rağmen "500 lük Mori Seiki İşleme" gibi bir başlık hem ürünü tanımlamada hem de ciddi alıcıların ilgisini çekmede yetersiz kalacağından uygun değildir.

Açıklamalar bölümünde ise ürüne dair tüm detayları eksiksiz ve net ifadelerle yazmalısınız. Ürüne ait kusurlar veya eksikler, hasarlar varsa bunları saklamadan dürüstçe ifade etmelisiniz. Bu sayede genel ve ticari anlamda size olan güveni arttıracaksınız. Ürün açıklamalarını ne kadar geniş tutarsanız, bir o kadar soru işaretini de silmiş olacaksınız.

  • Fiyat Belirlerken Gerçekçi Olmalısınız : Ürününüz için dilediğiniz hedef satış fiyatını belirleyebilirsiniz. Bu serbest ticaretin gereğidir. Satıcı dilediği fiyatı koymakta, alıcı da bütçesine en uygun fiyatı olan ürüne yönelmekte özgürdür. Genel olarak bunu kabul etsek de, pratik de ürün fiyatlandırması satıcıları zorlayan konulardan biridir. Ürün fiyatlandırma konusunda karaport.com da listelenen benzer ürünlerin fiyatlarını baz alabilirsiniz. Serbest piyasada fiyatlar pazarda oluşur. karaport.com u da serbest bir pazar olduğunu düşünürsek bu doğru bir fiyatlandırma yöntemidir. Bu sayede ürününüzün rayiç fiyatı konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Ürününüzün eksiklikleri (hasar, yıpranma, defo vs.) varsa fiyatta indirime gidebilir, emsallerinde olmayan farklı özellikleri ile fiyatını arttırabilirsiniz.

  • İlana Fotoğraf Eklemenin Ziyaretçi Çekiş Gücü : Alıcılar görselleri (fotoğraf) bulunan ilanlara bakmayı tercih ederler. Görseli bulunmayan ilanlar daha az ilgi çekmektedir. Ayrıca, ürünü genel olarak temsil eden görselleri bulunan (örneğin, ürünün gerçek fotoğrafı yerine, temsili fotoğrafı bulunan) ilanların alıcıların ilgisini çekmesi de güçtür. Bu nedenle ilanda kullanılacak görsellerin seçimi önemlidir. İlan görsellerini hazırlama ve yükleme işlemleri ile ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
  • İlanın Görülebilirliğini Artırarak Dikkat Çekmelisiniz : Bir ilandan 2 şey istenir:
  1. Alıcıların görebilmesi
  2. Kısa süre içerisinde satılabilmesi

Görülemeyen bir ilandan sonuç alınamaz. İlanınızın dikkat çekmesi, görülebilir olması karaport.com dopingleri ile mümkündür. Alacağınız dopinglerle ilanınız arama sonuç listelerinde üst sıralara çıkacak, vitrinlerde sergilenecektir. Böylece alıcılar ilanınıza daha hızlı erişecektir. Yaptığımız değerlendirmelerde, dopingli ilanların dopingsizlere oranla %400 daha fazla görüntülendiği tespit edilmiştir. Bu işlemlerin dikkatli yapılmasıyla, ilan hedeflenen sonuca hemen ulaşacaktır.