Nasıl Satış Temsilcisi Atarım?

*Bu bölüm tamamiyle şirket yada mağaza sahiplerine yönelik bir bölümdür. 

Karaport Makina alım satım e-mağazacılık sisteminde bir ilk olan satış temsilcisi atamanın amacı ve nasıl yapılacağı hakkında detaylı anlatımı aşağıda bulabilirsiniz.

SATIŞ TEMSİLCİSİ ATAMANIN AMACI NEDİR?

Satış temsilcileri satıcı firmanın görünür yüzü olarak sahada ürün gamı hakkında bilgi verir, tanıtım yapar ve firma sahipleri olarak sizlerin uzanamadığı noktalarda aynı anda bir çok yerde bulunarak satışa ivme kazandırırlar. Düşünün ki merkez ofisi İstanbulda ve değişik illerde bayilikleri bulunan bir distribütör firmanız bulunmakta. İzmir, Ankara ve Bursa bölge bayiliklerinizin olduğu şehirler olsun. İzmir bölgesindeki müşterilerinizden sorumlu tuttuğunuz kişinin, Ankara bölgesinde ki müşterilerinize odaklanmasını istemezseniz. Sadece İzmir ve civarı bölgede etkin olması daha mantıklıdır. Bu hem bayilikler arası çakışmanın önüne geçer hemde satış ivmenizi 2 ye katlayarak daha çok kar etmenizi sağlar. 

Sahada olan bu gerçekliğin aynısını Karaport sanal mağazacılık sisteminde satış temsilcilerine bölgesel yetki vererek hayata geçirebilirsiniz. Yapmanız gereken şey; bölgesel olarak 2.el yada yeni makina satışlarınızı yapan satış temsilcilerinizi sisteme dahil ederek, sorumlu olacağı bölgedeki makinaları kendilerine yönlendirmektir. Bu şekilde İzmir bölgesindeki makina yada ürün için müşteri, İstanbul merkez ofisi, yada Bursa ve Ankara bölgesindeki bayileri aramaz. Direk en yakınındaki satıcıya ulaşır. Güven duygusu artar ve hızlı satışın yolu açılır.

KARAPORT MAKİNADA SATIŞ TEMSİLCİSİ NASIL ATARIM?

Bunu yapmak için öncelikle karaport.com da bir mağaza sahibi olmanız gerekir. Mağaza sahibiyseniz;

  1.  Kullanıcı adınızın olduğu bar kısmına tıklayarak açılır pencereden "satış temsilcileri" ni seçiniz
  2. Gelen ekrandan "satış temsilcisi ekle / güncelle" yi seçerek bir sonraki aşamaya geçiniz.
  3. Bu noktada satış temsilcisinin bilgileri girilir. O bölgedeki satış temsilcisine özel şifre belirleyerek güvenlik sağlanır. Bu aşamada satış temsilcinizin fotoğrafını eklemenizi öneriyoruz. Bu sizin yararınıza olacaktır. Müşteri nasıl bir kişiyle muathap olacağını her zaman bilmek ister. Bütün bilgileri girdikten sonra mağaza kullanıcı şifrenizi girip kaydederek satış temsilcisi tanıtım bölümünü gerçekleştirmiş olursunuz. Bu aşamada satış temsilcisi olarak kayıt ettiğiniz satış temsilcisinin kısa bir künye bilgisini görürsünüz.
  4. Kayıttan sonra sıra satıcıya sorumlu olacağı ilanları atayarak yetki vermeye geldi. Mağaza isminizin yazdığı bardan yada sayfanın en üst bölümünden "ilan yönetimi" kısmını tıklayınız ve aktif ilanları seçerek devam ediniz.
  5. Yetki vereceğiniz ilanların sol üst köşesindeki yuvarlak yeri seçili (tik) olarak seçip işaretliyoruz. Çoklu seçim yani birden çok ilan seçimi yapabilirsiniz. Daha sonra sayfanın en altına gidiniz.
  6. Sayfanın alt tarafında bulunan kırmızı, turuncu, yeşil, mavi renkli kutucukların olduğu bölümde bulunan "Satış Temsilcisi Seç" tıklayarak az önce kaydını yaptığınız satış temsilcisini seçiniz ve hemen sağında ki kutucuğu  "Seçtiklerimi Aktar" ı tıklayınız.
  7. "Seçilen İlanların Sahibini  Değiştirmek İstediğinize Emin misiniz ?" uyarı mesajını göreceksiniz. Eminseniz onay verip geçiniz. "Seçtiğiniz ilan(lar) seçtiğiniz kişiye aktarıldı." mesajını gördüyseniz işlem tamamlandı demektir.

Bu aşamaya kadar geldiyseniz bu şu anlama geliyor. Az önce sizin seçip belirlediğiniz ilanları gören müşteri, iletişime geçmek üzere ilanın hemen sağ tarafında, az önce yetki verdiğiniz satış temsilcisininin iletişim bilgilerini kendi fotoğrafıyla birlikte görebilecektir. İlan listelemelerinde ve detaylarında mağazanızın logosu ve adı görüntülenerek temsilcinin hangi şirket yada e-mağazaya bağlı olduğu belirtilecektir.