Nasıl İlan Veririm?

Karaport Makina da ilan verme işlemi çok basittir. 5 aşamadan oluşur. Anasayfanın sağ üst bölümünde bulunan "Ücretsiz İlan Ver" i tıklayarak ilan verme işlemi başlar. 

1- Kategori Belirleme : Girilecek makina ilanının hangi kategoriye ait olduğunu belirtme işlemi bu bölümde gerçekleşir.  Ana kategori belirlendikten sonra eğer varsa alt kategorilerin girileceği yan pencereler açılır ve seçim yapılır. "Kategori Seçimi Yapıldı. Devam" butonu görünene kadar seçim işlemine devam edilir. İlanınız için doğru kategori belirlemek çok önemlidir. Örneğin, tarım makinalarından tırpan makinasını, talaşlı imalat makinalarından cnc işleme merkezleri kategorisinde göstermeye çalışmak, doğru alıcılara ulaşamamanıza yol açar. İlanınız ilgi çekmez ve satma olasılığınız otomatik olarak düşer. Bu aynen oto galerisinde elma armut satmaya benzer. Doğru kategori seçimi konusunda yardım almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. İlanların girilirken aynı ilanın ikinci defa girilmemesine özen gösterilmesi diğer önemli bir konudur.

2- İlan Bilgi Girişi : Bu aşamada sayfa başında iletişim bilgilerinin görüldüğü, sayfanın devamında ise ilan ile ilgili detayların ve görsel fotoğraflarının ve varsa videosunun girilmesinin istendiği bölüme ulaşılır. Sayfanın başında görünen iletişim bilgilerinin doğru olmadığını düşünüyorsanız, "İletişim Bilgilerini Değiştir" i tıklayarak gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz. İlanınızı inceleyen kişilerin sizinle nasıl irtibata geçebileceklerini yine bu bölümde ayarlayabilirsiniz. Telefonunuzu ilan yayınında göstermek istemeyebilirsiniz. Yada sistem üzerinden mesaj almak istemeyebilirsiniz. Bu bölümde ki seçiminizle tercihleriniz belirlenir. İlanın asıl detay başlıkları aşağıda tek tek ele alınmıştır.

 • İlan Başlığı : İlan başlığı en az 10 en fazla 64 karakter olacak şekilde girilmelidir. İlan başlığının, doğru ve dikkat çekici olmasına dikkat edilmelidir. 1000 lerce ilan içerisinde, aranıldığında ulaşılabilir olması açısından çok önemlidir. Unutmayın ki arama motorları bu başlığı ve içerik bilgilerini tarayarak ilanınızı ön plana çıkarır.  Örneğin sadece "cnc torna" yazmak yerine, "Mori Seiki NL2000 C eksenli CNC Torna Tezgahı" gibi marka model ve hakkında belirleyici olan bir özelliğinide başlığa eklemek her zaman avantaj yaratır. 
 • İlan Açıklaması : İlan açıklayıcı bilgileri, teknik detayları, durumu hakkında tüm veriler burada belirtilir. Yazının bazı bölümlerini daha belirgin, büyük, küçük, kalın yada italik olarak belirtebilmeniz için editorial sekmeler mevcuttur. Açıklama kısmındaki bilgiler ne kadar açıklayıcı ve anlaşılır olursa, alıcının dikkatini çekme, aradığını bulma olasılığı artar. Arama motorlarının ilanınızı yukarılara taşıma kriterinde en çok önem verdiği bölüm bu verilerin özgün olmasıdır.  Başka sitelerden kopyala yapıştır yapmak, içeriği gereğinden fazla uzun tutmak, tekrara düşmek veya zaten satıcı bilgisinin altında var olan telefon e-mail web site adreslerini bu bölümde de tekrar yazmak ilanınıza genellikle zarar verir. Bunlara dikkat edilmesi gerekmektedir. 
 • Fiyat : Ürünün yada makinanın fiyat bilgisi giriş alanıdır. Buraya giriş mecburidir. Fiyatın girilmesi hem rekabet açısından hem de gereksiz aramalara maruz kalmamak açısından son derece önemlidir. Her müşterinin alım için bir bütçesi elbette vardır. Önemli olan herkesin sizi araması değil, direk o bütçeye sahip alıcıların sizinle irtibata geçmesi bizce daha doğru ve etik olandır. Yanıltıcı fiyat yazmanın, sizin satıcı profilinize zarar vereceğini ve müşterileriniz açısından güven kaybına yola açacağını unutmayınız. Tavsiye etmiyoruz fakat yine de fiyat belirtmek istemiyorsanız 1 yazarak bu bölümü geçebilirsiniz.
 • Yılı : İlan detaylarının önemli bir verisi de, makinanın yada ürünün yaş durumudur. Makinanın üretim yılı, ilanda belirtilen fiyatla ilintili olması açısından alıcıya fikir verecektir. Sanayi içerisinde süre gelen sirkülasyondan çok defa el değiştirmiş bazı eski makinaların üretim yılı bilgisi bilinmemektedir. Bundan dolayı yıl bilgisi girişi mecburi değildir. 
 • Ödeme Tipi : İlan sahibinin makinasını yada ürününü nasıl bir ödeme seçeneğiyle satacağı bilgisini içerir. Bu bilgi 4'lü ve çoklu seçmelidir. Nakit, Çek, Senet ve Takas seçenekleri vardır. Tek bir tanesini seçebileceğiniz gibi, birden çok seçimde yapabilirsiniz.
 • Durumu : İlanda belirtilen ürünün satılık mı, kiralık mı yoksa ilanın arama amaçlı mı verildiği hakkında bilgi girişinin yapıldığı kısımdır.
 • Adres Bilgileri : Bu bölümde, profil bilgilerinizde belirtmiş olduğunuz il, ilçe, mahalle bilgisine göre otomatik olarak belirlenmiş harita konumunu görürsünüz. Bu konum bilgisini; ilana göre değiştirebilmenize izin verecek alanlar görürsünüz. Bunun nedeni satmayı düşündüğünüz makinaların yada ürünlerin adreslerinin sizin kendi adresinizle aynı yerde olmama ihtimalini düşünmemizdendir. Bu sizin Türkiyenin herhangi bir yerinde ki ürünün bulunduğu konumu değiştirmenize ve bunu kullanıcıyla paylaşmanıza olanak sağlar. Bu sayede ilan detayında iletişim bilgisi sizi işaret ederken, satılık ürünlerinizin adresleri hakkında kullanıcı bilgi sahibi olur. Eğer ilan verirken bu bilgiler değiştirilmezse, konum bilgisi otomatik olarak sizin adresinizi gösterir. Harita hizmeti(1) karaport makinanın ücretsiz bir servisidir.
 • Video (Youtube Linki) : İlanınızla ilgili video var ise YouTube 'a yükleyerek buraya sadece URL (linkini ) kopyalamanız yeterlidir.
 • Fotoğraf Yükle : Bu bölüm ilanınızla ilgili fotoğrafların yüklendiği bölümdür.  İlanların fotoğraflı olması ziyaretçilerin ilanınıza ziyaret sayısını %80 oranında artıracak kadar önem taşımaktadır. 30 adete kadar fotoğraf yüklenebilmektedir. Yükleyeceğiniz fotoğraflar jpg, jpeg yada png formatında olabilir. Fotoğraf yükleme sistemimiz, görsellerinizin boyutu ne olursa olsun otomatik küçültme yapısına sahiptir. Bu sizin fotoğraflarınızı manuel olarak küçültme yaparak zaman kaybetmenizin önüne geçer. (İlan hazır hale geldiğinde, ürüne ait bir fotoğraf üzerine tıklanıldığında da fotoğraf Megafoto (2) olarak görüntülenebilcektir.) "Fotoğraf Seç" e tıklayarak bilgisayarınızdaki makinalarınızın bulunduğu klasöre yada mobil cihazınıdaki galeriden seçim işlemini başlatabilirsiniz. CTRL tuşuyla birden çok resim aynı anda seçim yapabilirsiniz. Seçilen fotoğrafların her birinin yanındaki "Yükle", "İptal" ile tek tek yükleyebileceğiniz yada iptal edebileceğiniz gibi, "Yüklemeyi Başlat", "Yüklemeyi İptal Et" ile aktarım işlemini topluca hızlıca başlatabilir veya iptal edebilirsiniz. Yükleme işlemini durum çubuğundan izleyebilirsiniz. Yükleme işlemi biten fotoğrafı isterseniz daha sonra "Sil" ile silebilirsiniz. İlan fotoğraflarının gösterim sırasını "mouse" ile fotoğrafları seçip aşağı yukarı sürükleyerek değiştirebilirsiniz. İlk sıradaki fotoğraf, ilan detay içerisinde ilk gösterilecek fotoğraftır. "Vitrin Resmi" olarak seçilen fotoğraf ise, ilan listelemelerinde ki gösterilecek fotoğrafı işaret eder.

3- Doping Seçenekleri : İlanınızın içeriğini doldurup fotoğraf ve video gibi görselleri yükledikten sonra gelen aşama, ilanınızın karaport.com sayfasının göze çarpan yerlerinde sık ziyaretçi çekmek için gösterilmek üzere belirleyeceğiniz bölüm olan Doping (3) bölümüdür. İlan dopingleri bölümünde de belirtildiği gibi ilanlarınızın, ziyaretçinin dikkatini çekmek üzere  sayfaların yada web sitesinin belli başlı göze çarpan yerlerinde gösterilmesi esasına dayalı çoklu gösterim sistemidir. 

Bu aşamaya geldiğiniz de doping başlıklarını, kısa açıklamalarını ve sizden istenen sürenin sorulduğu 'Lütfen paket seçiniz' yazılı ibareyle karşılaşırsınız. Bu tamamiyle isteğe bağlı bir uygulamadır. Mecburi değildir. İlanınıza doping yapmak istemiyorsanız, paket seçimi yapmadan devama basarak ilerleyebilirsiniz.

       Doping Türleri : 

 • Anasayfa Vitrin : İlanınızı anasayfa vitrin ilanlarında belirlemiş olduğunuz süreyle göstermek için bu doping türünü seçebilirsiniz. 
 • Acil : İlanınızı acil ilanlar bölümünde belirlemiş olduğunuz süreyle göstermek için bu doping türünü seçebilirsiniz.
 • Turuncu Güç (Üst Sıradayım) : İlanınızı belirlemiş olduğunuz süreyle tüm ilanların üst tarafında ayrılan özel bölümde göstermek için bu dopingi seçebilirsiniz.
 • Kalın Yazı Renkli Çerçeve : İlanınızı listelemelerde belirttiğiniz süre boyunca çerçeve içine alınmış ve kalın yazılarla öne çıkarmak için bu dopingi seçebilirsiniz.
 • Fiyatı Düşenler : İlanınızı fiyatı düşen ilanlar bölümünde belirlemiş olduğunuz süreyle göstermek için bu doping türünü seçebilirsiniz.
 • Güncelim : Yayında olan ilanınızın tarihini doping alındığı gün olarak güncelleyerek, tarihe göre yeniden eskiye göre listelemede üst sıraya taşır. (Yeni ilanın verildiği aynı gün bu doping alınmaz)

4- Doping Onay : Bir önceki aşamada doping seçimi yaptıysanız, seçmiş olduğunuz süreye göre tanımlanmış toplam tutar ödemesini yapmanız üzere bu sayfayı yani ödeme ekranını* görürsünüz. Bu aşamada bir önceki bölümde seçtiğiniz dopinglerin kontrolünü yapabilir, dilerseniz silebilirsiniz. 

5- Önizleme : Önizleme bölümü, birinci ve ikinci aşamalarda girilen bilgiler ve yüklenen görsellere göre, ilanınızın detaylı olarak nasıl görüneceğini gösterir. Bu bölümde ilan detaylarını, fotoğraf gösterim sıralamasını görürsünüz. Gerekli gördüğünüz düzeltme var ise, "Geri" ile tekrar 2. aşamaya gidebilir, ilanınızı tekrar düzenleyebilirsiniz. İlanınızın hazır olduğunu düşünüyorsanız, yönetici onayına göndermek için "Devam" a basabilirsiniz.

* Kurumsal üyeler yani mağaza sahiplerinin ilanları yönetici onayı gerektirmez, direk yayına alınır.


KARAPORT İLAN HİZMETLERİ : 

 1. Harita Hizmeti : Harita Hizmeti, ilan veren üyelerimize sunduğumuz ücretsiz bir servistir. Bu servisle, makinanın yada satıcının harita üzerinden konumu ilanda gösterilmektedir. İlanınızı inceleyen kullanıcılar, harita üzerinden belirlediğiniz işaretler yardımıyla, söz konusu satıcı yada ilan sahibinin mevkisi, konumu, etrafındaki bölgelere mesafesi gibi konularda fikir sahibi olacaklardır. Haritalı görünüm, ilanınız  için kuş bakışı perspektif ve geniş bir boyut kazandıracaktır.
 2. Megafoto Hizmeti : Fotoğraflarda kalite ve netliği sağlayan yüksek çözünürlüktür. Fakat bu durum fotoğraf boyutlarını da büyütmektedir. İlan sayfasına yükleyeceğiniz fotoğraflar belli bir çözünürlüğün üzerindeyse, söz konusu ilandaki fotoğraflar otomatik olarak maksimum 800x530 piksel boyutlarına getirilir. Bu işlemin adı Megafoto uygulamasıdır. Bu hizmet ücretsizdir ve ilan kaydı sırasında bu hizmeti talep etmenize gerek kalmadan otomatik olarak yapılmaktadır. Megafoto ile; Yüksek kalite ve çözünürlükte çekilmiş fotoğraflarınızla alıcıların ürüne olan ilgisini arttırıp, Megafoto uygulaması ile bunu avantaja çevirecek, yüksek piksel özelliğe sahip ürün fotoğraflarınız nedeniyle, ilan sayfanızın tıklandığında geç açılmasını önlemiş olacak, büyük fotoğraflar nedeniyle ilan sayfanızın görünümünün olumsuz etkilenmesinin önüne geçeceksiniz.
 3. Dopingler : Dopingler, ilanınızın ziyaretçi veya alıcılar tarafından görülmesini kat kat yükselten yöntemlere verilen isimdir. İlanınıza eklediğiniz her dopingle ilanınız katlanarak artan alıcı kitlesine ulaşacaktır. İlanınıza doping ekleme işlemini, ilanınızı kaydetme işlemi sırasında ya da ilanınız yayınlanmaya başladıktan sonra dilediğiniz zaman yapabilirsiniz.
 4. Ödeme : karaport.com' da yapılan tüm işlemleriniz, en etkin ağ ve internet güvenliği sistemi olan SSL güvenlik sertifikaları altyapısı üzerinden gerçekleştirilmektedir. Herhangi bir web browser (tarayıcı-pencere) açtığınızda, bu browser üzerinden yaptığınız tüm işlemler (şifre girişi, ödeme, kredi kartı bilgileri, hesap takibi vs.) SSL sunucu sertifikası tarafından üçüncü şahıslara karşı kapatılır, şifrelenir. karaport.com 'a giriş yapmanızdan itibaren, giriş yaptığınız browser üzerinden SSL sunucusuna bağlanmış olacaksınız. Bu sunucu, alıcı veya satıcılar arasında geçen tüm iletişim ve ödeme bilgilerini, kredi kartlar üzerinden veri akışını şifreler.Kriptolama denilen bu süreçle, SSL sunucusu bilgileri en güvenli şekilde karşı tarafa taşır. Bu veriler, erişilmesi çok güç bir güvenlik tabanında şifrelenmiş olarak korunur, saklanır. 128 bit lik şifreleme teknolojisi bu güvenlik sisteminin temelini oluşturur, bu tür bir şifrelemenin kırılması olanaksızdır. Özetle, karaport.com sitesi içinde yapacağınız tüm işlemler, veri akışında en küçük sızmaya yer vermeyecek ölçüde sağlam bir güvenlik ağıyla korunmaktadır.